RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 15-03-2023 10:37

Tuna, Kırklanmış Portreler’iyle FSAL’daydı

Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi’ndeki söyleşi ve imza günü renkli konulara sahne oldu.

Tuna, Kırklanmış Portreler’iyle FSAL’daydı


 

Yazar Fahri Tuna, yeni yayımlanan Kırklanmış Portreler kitabıyla Sakarya Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi öğrencileriyle buluştu. Okul müdürü Melik Hayri Çetinkaya’nın kısa ve özlü açılış konuşması ile başlayan söyleşiyi, okulun çalışkan ve başarılı Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni İsmail Tekdal yönetti. Okulun okuma grubu ve yazarlık okulu öğrencilerinden otuz kadar gençle buluşan Tuna, sorulan soruları cevaplandırdı.  

 

Bir öğrencinin sorduğu ‘Sizi edebî portre türüne yönelten sebep nedir?’ sorusunu, ‘Yaşım otuzlara doğru gelirken yerel ve ulusal gazetelerde denemeler yazıyordum. Ulusal dergilerde de (Yedi İklim, Türk Edebiyatı, İzlenim gibi) denemelerim yayınlanmaya başlamıştı. Dostum, ağabeyim, özdeyiş yazarı Selahaddin Şimşek, bir gün ‘sende portre ve biyografi yeteneği var Fahri kardeş, bu alanda ilerlemeni istiyorum senin’ dedi. Bu alanın en başarılı iki kitabını getirip okumamı istedi. Otuz beş sene önce. 1988’de. O gün bugün portreler yazıyorum. Üç yüzü aşkın kişi ve yüzü aşkın da şehir portresi yazmışım. Bu portrelerin bir kısmından oluşan beş kitabım yayınlandı. Özetle, ben portreyi seçmedim, portre beni seçti. Otuz beş senedir de geçinip gidiyoruz’ sözleriyle cevaplandırdı.

 

Birbirinden renkli sorularla gelişen edebiyat söyleşisinin sonunda Tuna, öğrencilere kitaplarını imzaladı. Yazar Tuna’nın 15 Mart 2023 Çarşamba günü de Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi öğrencileriyle edebiyat söyleşisi gerçekleştireceği öğrenildi.

AdminAdmin