EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-09-2023 16:13

Botanik Vadisi’nde biberiye zamanı: Hedef 15 ton

Büyükşehir Belediyesi’nin 62 kilometrelik Sakarya Botanik Vadisi’nde yürüttüğü tıbbi aromatik ve şifalı bitki üretimi kapsamında biberiye hasadına başlandı. Verimli bir yıl geçiren biberiyeden 15 ton hasat hedefleniyor. Binlerce şifalı ürün elde edilen vadide hasat dönemi ortaya çıkan renkli görüntüler ziyaretçilerini büyülüyor.

Botanik Vadisi’nde biberiye zamanı: Hedef 15 ton

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin tarımsal vizyonuna değer katan projesi Sakarya Botanik Vadisi’nde tıbbi ve aromatik bitkilerin hasatları devam ediyor. Sera AŞ. kordinesiyle gerçekleştirilen adaçayı ve lavanta hasadından sonra biberiye hasadına başlandı. Vadide hasat döneminde oluşan renkli görüntüler ziyaretçileri de büyülüyor.

 

Bu yıl hedef 15 ton biberiye

Tarımsal kalkınma amaçlı gerçekleştirilen ve kuzey bölgesinde Karasu, Kocaali ve Kaynarca’yı kapsayan tek çizgi halindeki 62 kilometrelik üretim hattı üzerinde yer alan Botanik Vadi’de geçen yıl toplam 12 ton biberiye hasadı yapılmıştı. Bu yıl hasadına başlanan biberiyenin toplam 15 tonu geçmesi bekleniyor.

 

Şifa deposu

Sindirim sistemi rahatsızlıklarında, kanseri önlemede, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, kas ve eklemlerin tedavisinde büyük rolü olan biberiyenin hasadı Eylül ayının ortalarında tamamlanması planlanıyor. Onlarca şifalı çeşit bitkinin üretildiği Vadi’de biberiye sonrası kediotu ve kuşburnu hasadına geçilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AdminAdmin