GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-03-2023 11:25   Güncelleme : 10-03-2023 11:48

Ekrem Yüce "Yatay mimaride taviz yok''

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce: "Yatay mimaride taviz yok. Zeminin durumuna göre yatay mimariyi koruyacağız"

Ekrem Yüce

SAKARYA/KOCAELİ (AA) - ÖMER FARUK CEBECİ / ŞENGÜL AZBAY - Sakarya Büyükşehir Belediyesi yapı stoklarını yenileyerek ve dayanıklı hale getirerek 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi'ni yaşayan kentleri olası afetlere karşı korumayı hedefliyor.

Sakarya'da 2020'de kurulan Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı bünyesinde, Afet ve Risk Yönetimi, Deprem ve Zemin Araştırma ile Kentsel Dönüşüm şube müdürlükleri 28 personelle faaliyet yürütüyor.

Afete hazırlık kapsamında 4 kat ve üstü olası riskli yapıların dönüşümü, eski yapı stokunun dayanıklı hale getirilmesi ve yenilenmesi için çalışan birim, riskli yapıların yeniden inşasını teşvik amacıyla "yönlendirici imar plan notu hükümleri"ni de hazırladı.

"Risk gördüğümüz 10 bin küsur binamız var"

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AA muhabirine, kentin deprem hafızasının bulunduğunu, bu nedenle tüm planlamaları olası depremin yıkımlarını önlemeye yönelik hazırladıklarını anlattı.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığını kurduklarını, kentteki 251 bin binanın envanterini çıkardıklarını aktaran Yüce, 4 ve 5 katlı 10 bin, 1 ve 3 katlı 241 bin bina bulunduğunu bildirdi.

Yüce, Sakarya'da 8 katlı 1, 7 katlı 15, 6 katlı 260 bina olduğu bilgisini vererek, "Dolayısıyla riskli gördüğümüz 10 bin küsur binamız var, binaların tespitleri yapıldı." diye konuştu.

- "Şu ana kadar 150 vatandaşımız müracaat etti"

Bina risk analizi için vatandaşlara çağrıda bulunan Yüce, şunları söyledi:

"Sakaryalı hemşehrilerim, binalarınızın risk analizini yaptırmayla ilgili lütfen bize müracaat edin. Talep edin. Deyin ki, 'Ben binamın risk analizini yaptırmak istiyorum.' Biz de belediye olarak size yardımcı olalım. Yani ekonomik, teknik destek verelim ve sizin yanınızda olalım. Bütün vatandaşlarımızın müracaatlarını bekliyoruz. Şu ana kadar 150 vatandaşımız müracaat etti. Onlarla ilgili çalışmaları başlatıyoruz."

Bu konuda önemli kararlar aldıklarını, acil toplanma merkezlerinin ve mekan planlamasının oluşturulduğunu, afet durumunda çadır ve ihtiyaç alanlarının kurulacağı yerlerin de belirlendiğini vurgulayan Yüce, bina stoku, kontrolü ve kentsel dönüşümle ilgili kararları aldıklarını, kentsel dönüşümle ilgili birkaç yer belirlediklerini belirtti.

Yüce, kentsel dönüşümde kazmayı vurmaya hazırlandıklarını ve kentsel dönüşüme katılan ev sahiplerinin kalacağı konteyner kentler oluşturacakları bilgisini vererek, "Yatay mimaride taviz yok. Zeminin durumuna göre yatay mimariyi koruyacağız." dedi.

 

AdminAdmin