YAŞAM
Giriş Tarihi : 22-03-2024 19:40

Sakarya'da Nevruz Bayramı kutlandı

SAKARYA (AA) - Sakarya'da baharın gelişini müjdeleyen 21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.

Sakarya'da Nevruz Bayramı kutlandı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) kampüsünde gerçekleştirilen etkinlikte, Azerbaycanlı, Türkmenistanlı, Kırgızistanlı ve Kazakistanlı öğrenci toplulukları açtıkları stantta yöresel ürünlerini tanıttı.

Törende konuşan Vali Yaşar Karadeniz, Nevruz'un baharın başlangıcını müjdelediğini, bolluğun ve bereketin simgesi olduğunu söyledi.

Binlerce yıllık köklü geçmişiyle Nevruz Bayramı'nı kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Karadeniz, "Nevruz, yüzyıllardır yaşatıldığı bölgelerde kardeşlik bağlarını pekiştiren halkı bütünleştiren ve yeni bir baharı coşkuyla yaşatan en önemli günlerimizdendir. Tarih boyunca ortak bir kültürü, medeniyeti yaşatan milletimiz, sevinçte de kederde de kader birliği yapmış, yaşadığımız her türlü güçlüğü ve zorluğu birlik ve beraberlik içinde aşarak birbirlerine sarsılmaz bağlarla kenetlenmiştir." ifadelerini kullandı.

Vali Karadeniz, Nevruz Bayramı'nın tüm insanlığa sevgi, barış ve kardeşlik getirmesini temenni etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Süleyman Acar da geçmişten günümüze en köklü bayram olan Nevruz'un iyiyi, güzeli ve mutluluğu sembolize ettiğini söyledi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, demir dövdü. Yabancı öğrenci toplulukları dans gösterisi sunduğu etkinlikte, katılımcılar yakılan nevruz ateşinden atladı.

Programa, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, rektör yardımcıları, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

 

AdminAdmin